DV ASV zemes valde ar lielu prieku paziņo, ka 2018. gada PBLA balva ir piešķirta Daugavas Vanagu mūža biedram (Milvoku apvienībā) Dr. Visvaldim Nagobadam. Mēs sirsnīgi apsveicam Dr. Nagobadu, kurš tiešām ir nopelnījis šo nozīmīgo apbalvojumu, un esam lepni ka viņš ir viens no mums! 

Andris Kursietis, DV ASV priekšnieks

 

Seko PBLA ziņojums par balvas piešķiršanu.

 

PBLA balvas laureāts

Pasaules brīvo latviešu apvienības valde apstiprinājusi Amerikas latviešu izcelsmes sporta ārstu Dr. Visvaldi Georgu Nagobadu 2018. gada PBLA balvai. Dr. Visvaldis Georgs Nagobads saņem 2018. gada PBLA balvu par mūža ieguldījumu Latvijas vārda popularizēšanā pasaulē ar savu darbu hokeja un sporta medicīnā ASV, kā arī nenogurstošu palīdzību Latvijai, veidojot Latvijas sporta medicīnas pamatus pēc valsts neatkarības atgūšanas.

Visvaldis Georgs Nagobads dzimis 1921. gada 18. novembrī Rīgā tolaik pazīstamā sabiedriskā darbinieka un Rīgas pilsētas II ģimnāzijas direktora Ernesta Nagobada ģimenē (Visvalža Nagobada māsa ir ievērojamā latviešu diplomāte Aina Nagobads-Ābola). Pēc vidusskolas beigšanas Visvaldis Nagobads uzsāka studijas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē. Pēc pirmajiem diviem studiju kursiem sākās kaŗš un Nagobadu iesauca leģionā, kur viņš dienēja sanitārajā rotā un strādāja frontes slimnīcā kopā ar citiem latviešu ārstiem. 1944. gadā Nagobads nonāca bēgļu nometnē Tībingenā, Vācijā. 1947. gadā kopā ar citiem trimdas mediķiem Eslingenē, Vācijā nodibināja Latviešu ārstu un zobārstu apvienību (LĀZA), kas šodien kļuvusi par spēcīgu mediķu organizāciju ārpus Latvijas. 1951. gadā Tībingenas Universitātē Visvaldis Nagobads pabeidza medicīnas studijas un ieguva ārsta diplomu. Pēc tam izceļoja uz ASV, kur studēja rezidentūrā Minesotas universitātē.

1958. g. Nagobads uzsāka darbu kā Minesotas Universitātes hokeja komandas ārsts, bet 1967. gadā kļuva par ASV hokeja valstsvienības ārstu, kur strādāja līdz 1990. gadam. Viņš bija ne tikai komandas ārsts, bet arī padomdevējs trenerim. Arī 1980. gadā, kad ASV hokeja komanda, kuras sastāvā lielākā daļa bija studenti, uzvarēja pasaules hokejā dominējošo Padomju Savienības komandu Leikplesidas (NY) Olimpiskajās spēlēs. Pateicoties sekmīgai karjerai, Nagobads ir pirmais latviešu ārsts, kurš 1984. gadā ieguvis Fellow American College Sports Medicine grādu, kā arī pirmais latvietis un pirmais ārsts, kurš uzņemts ASV hokeja Slavas zālē (Hall of Fame.)

„Būtu grūti nosaukt vēl kādu cilvēku, kurš ASV starptautiskajās hokeja komandās būtu darbojies vairāk nekā dakteris Visvaldis Georgs Nabogads. Lai arī piedzimis Rīgā, Latvijā un pirmo savas dzīves ceturksni pavadījis Eiropā, Dr. Nagobads kļuvis par vienu no ietekmīgākajām personībām ASV hokeja vēsturē,” raksta portāls USA Hockey. Nagobads ir sarakstījis grāmatu “Gold, Silver, Bronze”, ko 2016. gadā pats uzdāvināja arī Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.

Dzimtenes mīlestības vadīts, viņš ilgus gadus centies, cik vien iespējams, palīdzēt Latvijas sportam un sporta medicīnai. Savulaik iesācis sūtīt uz Latvijas Traumatoloģijas centru ģipsi, šuves, dažādas ortopēdijas lietas, palīdzējis organizēt Latvijas ārstu tālākizglītošanos ASV un sadarbības veidošanu ar kolēģiem Eiropā. Dr. Nagobads arī palīdzējis likt pamatus sporta medicīnas attīstībai Latvijā pēc neatkarības atgūšanas, par ko apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Dr. Nagobads kā līdzdalībnieks un atbalstītājs darbojies Trīszvaigžņu spēļu ceļojumos Latvijā. Visvaldis Nagobads bijis arī Amerikas latviešu apvienības Sporta nozares valdes loceklis.

“Mēs uzskatām, ka atbalstot sporta pasākumus mēs saglabājam saikni ar nākamo paaudzi un mudinām jaunos cilvēkus iesaistīties organizāciju darbā un to atbalstīt,” teica Pēteris Blumbergs, Amerikas latviešu apvienības priekšsēdis, nominējot Dr. Nagobadu PBLA balvai. “Domāju, balvu pelnījuši daudz krietnu cilvēku pasaulē, bet Amerikas latviešu apvienības izvēle šogad ir Dr. Visvaldis Georgs Nagobads. Viņš reprezentē sporta nozari, kuras pārstāvji ne tik bieži kļūst par PBLA balvas kandidātiem.”

PBLA balvas apmērs ir ASV $2,500, ko apbalvotajam viņa mītnes zemē reizē ar diplomu pasniedz Latvijas neatkarības pasludināšanas aktā 18. novembrī. To piešķir ik gadu kopš 1963. gada, lai apliecinātu cieņu un izteiktu Rietumos dzīvojošo latviešu pateicību izciliem zinātnes, nacionālpolitiskiem, sabiedriskiem un mākslas darbiniekiem, kā arī jaunatnes audzinātājiem un izciliem fiziskās kultūras pārstāvjiem, kas ar saviem darbiem un sasniegumiem ir palīdzējuši cittautiešiem izprast latviešu tautas brīvības centienus, ir cēluši godā un popularizējuši latviešu vārdu, kā arī snieguši paliekamas mākslas vērtības.

 

 

LogoDaugavas Vanagi, sasauksimies!